71. Sayı

TAKDİM

بسم الله الرحمن الرحيم

Ağustos Ayı Takdim


Bu sayımızı okumaya başladığınız günlerde Ramazan-ı Şerif’e girmiş ya da girmek üzere olacağız. Bu vesile ile başta bütün Müslüman kardeşlerimiz olmak üzere siz değerli KöklüDeğişim okuyucularının Ramazan-ı Şeriflerini kutluyor, bu güzel ve bereketli ayın bütün İslam âlemine hayır getirmesini Yüce Rabbimizden niyaz ediyoruz. Bizleri Recep ve Şaban ayına ulaştıran Rabbimiz İnşaAllah Ramazan ayına ve akabinde gelecek olan Iyd-ul Fıtr’a da ulaştırsın diyoruz. Bu ayki içeriğimiz yine beğeneceğiniz ve merak ettiğiniz makalelerle dolu olmakla birlikte, İnşaAllah sizler açısından daha da verimli olur diye umut ediyoruz. 

Sizlere bu ay sevindirici bir haber vererek başlamak istiyoruz. Daha önce dergimizde yazdığı bir yazıdan dolayı hakkında soruşturma açılan ve bu kapsamda dört aylık hamile olmasına karşın haksız bir şekilde tutuklanarak cezaevine konulan yazarımız Çiğdem Albasan yapılan itirazlar sonucunda nihayet tahliye edildi. İnşaAllah Rabbimiz bu hayırlı bacımızı en güzel şekilde mükâfatlandırır. 

Bu ay Gündem bölümümüze İdari İşler Müdürümüz Hakkı Eren ile birlikte Türkiye’den bazı gazetecilerin de katıldığı Hizb-ut Tahrir‘in Beyrut Konferansı ile başlayacak ve Müslümanların sorunlarının ele alındığı bu konferansa ait detayları güzel bir üslupla anlatmaya çalışacağız. Devamında ise referanduma kilitlenen ülke gündeminde ne yapacağını bilmeyen, referandum paketinin içeriği hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan ve bu konuda nasıl hareket edeceğini kestiremeyen Müslümanlara yön verecek makaleler ile bu konuya açıklık getireceğiz. Mübarek diye adlandırılan ve içerisinde bulunduğumuz bugünlerde defaatle kutlanan kutsal günlerin ve kutsal yerlerinin nasıl belirleneceğine dair bir yazıyı da Miraç hadisesi ile birlikte ele alacağız. Ve yine petrolü Müslümanların kanı, gözyaşı ve hayatlarından daha değerli olarak görenlerin Irak üzerinde oynadıkları kirli oyuna açıklık getirecek ve Türkiye’deki terör meselesi ile Irak siyasetini ilişkilendirecek olan bir yazı dizisine de bu aydan itibaren başlayacağız. Türkiye de var olan birçok enerji kaynağının durumunu ve nasıl kullanılamadığını da başka bir makale ile irdeleyeceğiz. Geçen aydan devam eden Çin siyasetine dair izahatı bu ay sonlandıracak ve yine iktisadi düşünceler ile alakalı yazı dizimize devam edeceğiz. Geçtiğimiz günlerde cezaevinde yakalandığı bir hastalık sonucu vefat eden bir Müslüman kardeşimiz üzerinden af etmekten dahi mahrum olanlara da hak kelamı sesleneceğiz. 

Kısa-Yorum bölümünde ise; CHP’de Kılıçdaroğlu ile meydana gelen hareketliliğin nedenini, bu değişimin arka planını ve Saadet Partisi’nin en son gerçekleştirdiği olaylı kongresini kısa ama öz mefhumlarla değerlendireceğiz. 

İktibas bölümünde bundan sonra her ay bir yazı yayınlamaya karar verdik. Bu ay sizleri zayıflatılan İslam Devleti Perspektifi adlı makale ile buluşturacağız. 

Yine Okuyucudan Gelen ve Tefsir bölümleri ile de KöklüDeğişim’in bu sayısını tamamlayacağız.

KöklüDeğişim susukunluğun kırılma noktası olmaya devam ediyor…