81. Sayı

TAKDİM

بسم الله الرحمن الرحيم

HAZİRAN AYI TAKDİM 


İslam Ümmeti; gün geçmiyor ki, yeni bir acıyla tanışmasın! Gün geçmiyor ki, körpe bedenlerden akan nezih kanlar, toprağı sulamasın! Gün geçmiyor ki, Batılı şer odaklarının işbirlikçileri konumunda olan hain yöneticiler; kendi halklarını mazlum, kendilerini de zalim konumuna taşımasın!    

İşte bu ahval ışığında; Tunus, Mısır, Yemen, Bahreyn ve Libya’dan sonra yüreklerimizi Suriye’den gelen haberler burkarken, seçim atmosferine giren Türkiye yöneticilerinin kör, sağır ve vurdumduymaz tavırları acımızı daha da derinleştirmiştir. Zira Suriyeli küçük bir kız çocuğu, kendisine yardım eder umuduyla Başbakan Erdoğan’a haykırmaktadır. 

Biz de “suskunluğun kırılma noktası” olma şiarımızı yerine getirmek, Suriye’de gerçekleştirilen katliamlara seyirci kalmamak ve zalimlere gür bir sedayla haykırmak adına, İstanbul-Beyazıt Meydanı’nda bir Basın Açıklaması düzenledik. Ayrıca Suriye özelinde ve Ortadoğu genelinde olan biteni -çözüm önerilerimizi de sunarak- Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi’nde düzenlenen dergimiz yazarlarından Hakkı Eren’in konuk olarak katıldığı konferansla da kamuoyu ile paylaştık. Mart ayında Ankara-AKM’de düzenlenen 5. Kitap Fuarı’na katıldığımız gibi, bu ay da Diyarbakır’da düzenlenen 2. Kitap Fuarı’na katılarak bölge halkına dergimizi ve kitaplarımızı tanıttık. Oldukça verimli geçen bu faaliyetler ile Mayıs ayını yoğun bir tempoda bitirirken siz değerli okurlarımız için bu ayın son günlerinde 81. Sayımızı hazırlamaya koyulduk. 

Genel seçim havasının giderek arttığı, zamanın ise günbegün daraldığı bu son çeyrekte, seçime yönelik yazıları yine öncelikli olarak gündemimize aldık. Süleyman Uğurlu’nun “Kültürel Hegemonyanın Değişmeyen Silahı: Demokrasi!”, Murat Savaş’ın “Seçim Sürecinden Anekdotlar”, Mahmut Kar’ın “Türkiye’de Siyasî Ahlak Nasıl?” ve Esma Sıddık’ın “Vaatlerin Seçimi” başlıklı yazıları ile bu gündeme ışık tutmaya çalıştık. 

Suriye olaylarını gündemden düşürmemek adına da, Ahmet Sadık Altınel tarafından kaleme alınan “Ümmet’in Baharı Şam Topraklarında Açacak” adlı yazının yanına, Yazarımız Mahmut Kar’ın Gazeteci Âdem Özköse ve Hakkı Eren’in de Ahmet Varol ile gerçekleştirdiği mülakatları koyduk. 

Yine gündem bölümüne Talha Yaşar tarafından yazılan “Amerika’nın Güvenlik Stratejisi İslam’a Yönelik Saldırıdır” ve Gazeteci Mehmet Göktaş’ın dergimiz için kaleme aldığı “Aynı Fotoğrafta Görünmek ya da Görünmemek” başlıklı makalesi ve yine Prof. Dr. Ali Nihat Eskioğlu’nun yazdığı “Köksüz Kalma Tehlikesi” başlıklı makale ile devam ettik. 

Tefekkür bölümünde yayınladığımız yazı dizisine devam ederken, bu ay okuyucumuz Nurettin Aydın’ın bize gönderdiği makaleyi de sizlerle paylaşmak istedik. Okuyucudan gelen bölümümüzde okuyabilirsiniz. İktibas olarak ise bir yerli bir de yabancı makaleyi sizlerin beğenisine sunduk. Her ay olduğu gibi tefsir bölümü ile de bu sayımızı tamamladık… 

Sükûtunu haykırmak için biriktirenlere bir çağrıdır, KöklüDeğişim… Şimdi haykırma zamanı…